
18-årige Elias Adam tar en permanent plats i den blåvita elittruppen med ett kontrakt som sträcker sig till och med sommaren 2028.
– Elias har gått den långa vägen, via Handbollsfabriken. Han har redan erfarenhet från spel i Handbollsligan och juniorlandslag, och bär på en spännande potential kring fortsatt utveckling, säger IFK:s sportchef Robert Arrhenius.
Elias Adam tillhör den välskolade 2007-årgången där han är lagkapten i det juniorlag som är kvalificerat för finalspel i USM i maj.
Redan i november 2024 kallades kantspelaren tillfälligt in för spel i Handbollsligan.
Då blott 16 år ung, tre veckor innan sin 17-årsdag, och därmed IFK Handbolls yngsta debutant hittills i högsta ligan.
Första ligamålet kom i höstas mot OV Helsingborg hemma i arenan. Från positionen som vänstersexa har Elias öst in mål genom årens lopp. Såväl från kanten och inte minst i kontringsfasen.
Robert Arrhenius igen:
– Elias är integrerad från grunden i vår verksamhet. När Sebastian Fagerdahl lämnade truppen i höstas tog Elias genast klivet upp och fyllde luckan. Han har tränat och spelat (15 matcher) med elittruppen sedan dess även om han fortfarande är junior enligt prästbetyget.
– Med Elias Adam får vi en spänstig, explosiv, dynamisk målgörare, med hög fart och ambitionsnivå. Erfarenhet samlar man på sig längs vägen.
Parallellt med säsongens elitlagsspel har Elias ett facit på 91 mål (31 straffkast) på 13 matcher med utvecklingslaget HK Skövde i division 2.
Med måtten 180 centimeter/72 kilo tror sig 18-åringen (fyller 19 i december) ha växt färdigt. Åtminstone på längden
Så här säger Elias själv om elitkontraktet med moderklubben:
– Detta är någonting man drömt om sedan liten. Det är en fantastisk chans för en IFK-grabb att få representera klubbens elitlag efter tolv år som ungdomsspelare.
Vad önskar du helst förbättra för eget vidkommande?
– Jag behöver bli kyligare och smartare i mina avslut för att kunna överlista allt bättre målvakter. När det gäller försvarsspelet är man aldrig fullärd utan kan göra små förbättringar varje dag, hoppas jag.
Text: IFK SKÖVDE HK
Foto: Viktor Ljungström (arkiv)








