
Efter en räcka matcher med bra blåvita målvaktsinsatser går IFK för en ny hemmavinst i ligaspelet.
Men en stor Skoog är beredd att stå i vägen för moderklubben – från sin position i den motsatta kassen.
– Jag ser verkligen fram emot att komma tillbaka till Skövde och spela inför släkt och kompisar, hälsar 196 centimeter Alexander (Skoog) från nuvarande hemstaden Västerås.
IFK-produkten, som fyller 22 år dan före julafton, har startat alla matcher utom en för VästeråsIrsta hittills. Han får mycket beröm trots att poängutdelningen stannat vid tre av 18 möjliga för nykomlingen:
– Vi gnuggar på. När vi får träff i 60 minuter kan vi hota alla lag. Krysset (28-28) nere i Karlskrona bär vi med oss som riktmärke, förvarnar den långe keepern.
Alexander utvecklades från sexåring i bollskolan till en blåvit seniormålvakt där konkurrensen blev honom övermäktig, undantaget två inhopp i ligan.
– Jag önskade i det läget spela på en högre nivå än med utvecklingslaget HK i division 2.
När IFK nådde SM-final säsongen 2021/22 var duon Fabian Norsten/Victor Bang inte alldeles enkelt att peta undan.
– Jag var uppe och tränade med elitlaget. Om jag minns rätt var hemvändaren Jonas Samuelsson svårast att stoppa. Men, nej, det har jag förträngt…
Hösten 2023 lånades unge Skoog ut till VästeråsIrsta – och där han han blivit kvar. När klubben i våras vann allsvenskan var Alexander en av hjältarna.
– En mycket bra målvakt med stor utvecklingspotential, och en härlig kille, berömmer den nöjde klubbchefen Mattias “Zacke” Zachrisson inför torsdagens återkomst.
Hos IFK har Håvard Åsheim och Nikolai Kaufmann parallellt och i omgångar radat upp många bra insatser under hösten. Inte minst i matcherna den senaste veckan mot de två SM-finalisterna Hammarby och Ystad. Och duon har väldigt ofta vunnit matchen-i-matchen avseende kolumnen för räddningar – även när IFK förlorat snöpligt.
Påfallande är även hur många av ligans målvakter som har ett förflutet hos IFK Skövde. Inte enbart Alexander Skoog – utan hela fem stycken till i sex olika klubbar. Ett halvt dussin, alltså!
OV Helsingborg: Michael Andersson (IFK-spelare 2016-18)
Hallby: Marcus Holmén (2017-19)
Amo: Erik Helgsten (2020/21)
Kristianstad: Victor Bang (2021-23)
Alingsås: Anton Hagvall (2023/24)
VästeråsIrsta: Alexander Skoog (-2024)
Håvard Åsheim har kamperat tajt ihop med “H-trion”; Holmén, Helgsten och Hagvall. Plus ungdomarna Oskar Palm (utlånad till Drott), Pelle Hellberg (hos Kroppskultur) och…förstås Fabian Norsten, numera i världslaget Ålborg och det svenska landslaget.
Håvard om omsättningen under åren när det gäller “sista utposten”:
– IFK har förfogat över många bra under årens lopp. Jag hoppas att det inte är jag som skrämt iväg någon (skratt). Nej, det har funnits sina skäl till att flyttlassen lämnat. Fabian (Norsten) är väl det tydligaste exemplet på utveckling, tycker Håvard.
Om mötet med Alexander Skoog och VästeråsIrsta säger IFK:s norske målmand:
– Alexander minns jag som en lovande junior innan jag drog iväg till Tyskland 2021. Vi träffade faktiskt på varandra redan när jag var anlitad som instruktör på handbollsgymnasiet (NIU) när “Alex” var elev.
– När jag återvände efter två säsonger hade han lämnat både IFK och Skövde. Det blir spännande att se hur Alexander utvecklats. Jag önskar honom allt gott. Men inte så långt till att han hindrar oss från att ta två poäng.
Text: Kjell-Ove “KOA” Andersson
Foto: Viktor Ljungström
Torsdagens match mot VästeråsIrsta har avkast kl 19:00 i Arena Skövde. Entréer, Blå Torget samt hamburgerköket utanför arenan öppnar kl 17:30. Välkomna!
Biljett köper du här: https://ifkskovdehandboll.ticketco.events/se/sv








