
Med helgens Bohus Cup för P14-lagen är Handbollsfabriken redo att göra bokslut för säsongen 24/25:
523 spelare och 104 ledare, fördelat på 59 lag, har tillsammans genomfört 634 matcher i seriespel och USM samt cirka 500 matcher i olika cupspel.
IFK har varit representerat i åldrarna 6-19 år, inkluderat handbollsfestivaler för de yngsta i bollskolan.
– Ovanpå detta lägger vi till hundratals träningspass och sammankomster som ligger till grund för all utbildning och utveckling. I timmar räknat, åtskilliga tusen. Det är bara att lyfta på hatten för alla barn, ungdomar, ledare, föräldrar, släktingar, supporters, och olika samarbetspartners som dragit sitt strå till stacken, konstaterar Krister Billström, ungdomsansvarig i IFK Handboll.
– Vi tackar samtidigt alla motståndare, domare, och externa matchfunktionärer, som gör detta möjligt till att kunna utöva vår idrott; och ge oss möjligheten till att lära och respektera varandra.
INLEDDES MED NATIONALSÅNG
Beträffande “lyfta hatt” lyfter Handbollsfabriken denna säsongen symboliskt fram Johan Sjöholm – stöttande pappa i P14-laget – som aldrig spelat handboll för egen del.
Johan (centralt på bilden) bjöd verkligen på sig själv i prydlig blå IFK-kostym, blå slips och…just hatt när USM, steg 4, avgjordes i arenan den sista helgen i mars.
Som konferencier, fanbärare, matchspeaker, och värdig representant för IFK-familjen när spelet öppnades med parad och nationalsång.
– Vi fick ihop ett bra, trovärdigt, och uppskattat arrangemang, tycker Johan, och berömmer starkt hela föräldragruppens kollektiva insats.
Samma positiva tongångar, inte minst från gästande lag, hördes vid säsongens två andra USM-värdskap i blåvit regi; för P18 där Pia Hellberg och Johanna Kåhre Stenerlöv är team managers – och hos P16-gruppen med Jonas Sjöstrand som sammanhållande länk.
Hatten av, alla!
FEM IFK-LAG TILL PARTILLE CUP
Med nu bokslutet presenterat väntar säsongen 25/26 alldeles bakom hörnet – åtminstone för de äldre årskullarna.
P18-laget, med spelare födda 2007 och 2008, medverkar i en internationell turnering vid Aranäs Open i Kungsbacka 23-25 maj.
Och så sommarens höjdpunkt – världens största ungdomsturnering Partille Cup den första veckan i juli. I år kommer IFK Handboll till spel med fem lag, 65 spelare och tolv ledare, fördelat på ett lag i pojkar 07, två lag i vardera årgångarna 09 och 10.
Tack för i år – samtidigt:
Framåt, tillsammans!
Text och foto: IFK Skövde HK